top of page

Шарівський палац: руїна чи перлина?

Знаменитий Шарівський палац в Харківській області стрімко руйнується. Вже багато років він стоїть занедбаний, без опалення, реставрації та догляду. Однак тепер є надія на позитивні зміни - Благодійний фонд «Омріяна Країна» взявся за порятунок цієї унікальної пам’ятки культурної спадщини національного значення.

  • Що сьогодні відбувається?

Ще в 2012 році представники Благодійного фонду «Омріяна Країна» взялися за порятунок Шарівського палацу – встановили водостічні труби, без яких з 2002 року дощова вода стікала просто по стінах. Спостерігаючи, як з кожним роком безгосподарності стан палацу погіршується, Фонд вирішив звернутися до Харківської обласної ради з проханням передати палацово-парковий комплекс у відання Благодійного фонду.

24 квітня 2014 Харківська обласна рада проголосувала рішення передати будівлі Шарівського палацово-паркового ансамблю в оренду, після чого було оголошено проведення конкурсу. Однак, окрім Благодійного фонду «Омріяна Країна», інших претендентів на об’єкти колишнього туберкульозного санаторію не знайшлося. Тому 18 червня Голова обласної ради харківської області Сергій Чернов підписав розпорядження, згідно якого до 1 вересня мав бути підписаний договір оренди з Благодійним фондом строком на 25 років.

Таким чином, у Шарівського палацу з'явився новий господар, хоча формальні процедури з укладення договору ще не завершені.

  • Який стан Шарівського палацово-паркового комплексу?

На початку 2000-х років південний фасад палацу було відремонтовано, частково полагоджено дах – на цьому гроші й скінчилися. Інша частина фасаду – північна, на яку грошей не вистачило, - стрімко перетворюється в аварійну: обвалюються елементи декору, штукатурка, випадає цегла. Дах протікає, через що всередині обвалюються стелі з ліпниною та розписами, деформується дерев’яне різьблення. Через відсутність опалення, стіни уражені грибком та пліснявою. Санітарна обробка від палички Коха не проведена в повному обсязі, тому знаходитись в всередині палацу небезпечно.

Інші будівлі ансамблю ще в гіршому стані. Всередині будинку варти обвалюються стелі й стіни через жахливий стан даху. Будинки фазанаріїв частково зруйновані. Єдиний будинок, який опалюється, - це будиночок садівника. Однак і в ньому обвалюється фасадна штукатурка, руйнується декор.

Стан парку – катастрофічний. Стіни паркових терас в аварійному стані – через відсутність дренажної системи їх зруйнували ґрунтові води. Зникли понад 600 метрів декорованих паркових балюстрад. Озера необхідно чистити, а сам парк заростає чагарниками, чимало цінних насаджень вже втрачено.

  • Що необхідно в першу чергу?

Найперше необхідно виконати роботи, які зупинять руйнування палацово-паркового комплексу. Планується виконати ремонт покрівлі палацу і Будинку охорони. Буде проведено гідроізоляцію фундаментів, організовано систему відводу стічної води. В палаці і будівлях палацово-паркового комплексу буде проведена комплексна дезінфекція після туберкульозного санаторію.

Необхідно полагодити електрику, змонтувати систему централізованого опалення. Це – першочергові роботи. Після цього палац можна буде відкрити для відвідин.

Пізніше має бути розроблений проект реставрації палацу і парку – всі ці документи мають бути узгоджені з Міністерством культури України, адже і парк, і палац є пам’ятками культури національного значення. Планується відновити дренажні системи, відреставрувати пакові балюстради, укріпити підпірні стіни терас, очистити парк від захаращень, сухих дерев, почистити озера, облаштувати лавки та місця відпочинку.

  • Скільки потрібно грошей?

Загалом, на реставрацію палацу, за попередніми розрахунками, необхідно 40-50 мільйонів гривень. На реставрацію парку – 15-20 мільйонів. Окрім цього, щомісяця на утримання палацово-паркового ансамблю йтиме не менше 50 тис. гривень.

Здавалося б, кошти величезні. Однак, на першочергові роботи, які зупинять руйнування, потрібен лише 1 мільйон гривень. За ці кошти планується виконати дезінфекцію (180 тис. грн.), полагодити дах (40 тис. грн.), відновити електропостачання (30 тис. грн.), провести гідроізоляцію та водовідведення (60 тис. грн.), облаштувати централізовану систему опалення (700 тис. грн.)

  • Звідки взяти гроші?

Це питання Благодійний фонд «Омріяна Країна» планує розв’язати за допомогою залучення спонсорів, меценатів та задіяння якнайширшого кола харків’ян. Звісно, в умовах мобілізації суспільних ресурсів на потреби АТО, залучити кошти на порятунок палацу – важко. Однак, якби найменша частина тих коштів, які витрачаються сьогодні на політичну передвиборчу агітацію, спрямувати на збереження пам’ятки культури, то проблему було б вирішено!

Одна хвилина політичної реклами на телебаченні коштує до 190 тис. грн. Порятунок палацово-паркового ансамблю національного значення від руйнування коштує стільки ж, скільки 5 хвилин політичної реклами на ТБ. А бюджет передвиборчої кампанії всього лише одного лідера перегонів дозволив би повністю відновити Шарівську садибу!

Фонд вірить, що рано чи пізно в суспільстві має бути сформоване шанобливе ставлення до історичної спадщини. І, дуже добре, якщо серед українських мільйонерів з’явиться мода на утримання не лише футбольних команд, але й українських замків, палаців чи парків.

Збір коштів на реставрацію Шарівського ансамблю буде розпочатий Фондом вже найближчим часом. Буде запущено збір коштів серед харків’ян, для яких Шарівка стане ледь не основним місцем культурного заміського відпочинку. Водночас, будуть залучатися спонсори і меценати – в ролі опікунів і партнерів.

  • Чому це важливо?

В Благодійному фонді «Омріяна Країна» переконані, що якість життя в Україні залежить не від політики, а від рівня культури. А яким може бути рівень культури в суспільстві, де естетичним вихованням людей ніхто не займається? Де пам’ятки історії та архітектури стоять занедбані, а мистецтво і краса постійно потерпає від безгрошів’я?

Шарівський палац пережив революцію 1917 року, Другу світову війну, добу туберкульозного санаторію, розвал Радянського Союзу. І тепер, вже в Незалежній Україні він гине. Коли дивишся на художні розписи, виконані понад століття тому назад талановитими майстрами, які тепер обвалюються, то виникає природне бажання «підставити руки»!

Водночас, вкрай важливо врятувати і відновити Шарівський палацово-парковий ансамбль спільними зусиллями харків’ян і небайдужих активістів. Тоді об’єкт залишиться відкритим для людей – справді спільним надбанням, культурним і туристичним центром. Натомість, якщо приходить один великий інвестор, то об’єкту, як правило, надають елітний статус та закривають для сторонніх – адже пам’ятка стає джерелом прибутку.

Коли ж Фонд врятує і відновить Шарівський ансамбль зусиллями громади і спонсорів, це може стати добрим прикладом для порятунку сотень інших замків, палаців і садиб по всій Україні – без великих грошей, але спільними зусиллями.

  • Що буде?

На базі Шарівського палацу планується створити міжнародний центр культури і мистецтв. У відреставрованому палаці будуть проводитись концерти, бали, урочисті заходи, музейні експозиції, конференції та художні пленери. Парк буде відкритим для відвідувачів. Відновлений, з доріжками, алеями, бесідками – від буде ідеальним місцем для відпочинку. Планується також запровадити на території палацово-паркового комплексу човникові та кінні прогулянки.

В перспективі, відродження Шарівського маєтку Благодійним фондом «Омріяна Країна» має призвести до популяризації одного з найкращих туристичних маршрутів Харківщини - «Палац Шидловських» (Старий Мерчик) – Шарівський палац – один з найстаріших дендропарків (Краснокутськ) – Всесвітньо відомий художній музей (Пархомівка).

Перспективи прекрасні. Однак найперше необхідно всім разом докласти зусиль – об’єднання суспільних сил є однією з цілей благодійного фонду «Омріяна Країна».

ВРЯТУЙТЕ КРАСУ, І ВОНА ВРЯТУЄ СВІТ!

Тези до круглого столу, який відбувся у Харкові 15 жовтня 2014 року

Zamok-Warovka.jpg
4e4425fe79aecf022ff5bf846b37d16f_600x1000.jpg
Шаровский-дворец-19-550x828.jpg

Останні новини
Архів новин
Пошук за тегами
Тегов пока нет.
bottom of page